EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
UYGUN, TÜRKİYE'DEN ÇİN'E GİDECEK İLK İHRACAT TRENİNİN MÜJDESİNİ VERDİ

Türkiye, Tek Kuşak Tek Yol Projesi kapsamında canlandırılması hedeflenen Çin ile Avrupa arasındaki en hızlı demiryolu rotasını oluşturan Orta Koridor için görüşmelere devam ediyor.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun önemli antlaşmalara imza atmak için bulunduğu Çin’in Xi’an kentinde projenin son durumu hakkında bilgileri paylaştı.

“1000 Tren ve Üzerine Çıkmayı Hedefliyoruz”

Uygun, TRT Haber’e verdiği röportajda şunları kaydetti;

“Çin’in Xi’an şehrinde hem eyalet yöneticileri ile hem de Lojistik Park yöneticileri ile çok önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Özellikle önümüzdeki yıl, 6 Kasım 2019’da uğurladığımız yük treninin devamının gelebilmesi için antlaşmalar yaptık. Yaklaşık 300 tren ile 2020 yılı içerisinde bu taşımaları devam ettireceğiz, devamında da 3 ila 4 yıl içerisinde 1000 tren ve üzerine çıkmayı hedefliyoruz.”

Orta Koridor İpek Yolu üzerinden Avrupa’ya en kısa ve ekonomik rotayı sunuyor. Proje ile Türkiye’nin güzergâhta bulunan ülkelere daha fazla mal ihraç etmesi hedefleniyor.

Röportajda yakın gelecekte Çin’e yola çıkacak olan ve farklı sektörlere ait ürünlerin yer aldığı ihracat treninin müjdesini de veren Uygun, sanayicimizin ürettiği malların demiryolları ile uzak ve yakın coğrafyalara ulaştırılmasının hızlı ve ucuz maliyetlerle gerçekleştirilmesinin önem arz etmekte olduğunun altını çizdi.