EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
UYGUN, YÜKSEK HIZLI VE HIZLI DEMİRYOLU HATLARINDA…

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, inşası devam eden YHT ve hızlı demiryolu hatlarındaki çalışmaları yerinde incelemeye devam ediyor.

Uygun, bu kapsamda Ankara-Sivas YHT hattı, Ankara-İstanbul YHT hattında yapımı devam eden T26 Tüneli ve Doğançay Ripajı ile Bursa-Bilecik hızlı demiryolu hattında incelemelerde bulundu.

Ankara-Sivas YHT Hattı Viyadükleri

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, önce Ankara Sivas YHT hattının Elmadağ-Kırıkkale arasındaki inşa edilen V9 Viyadüğünü incelemelerde bulunarak, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

Özel tasarım ve yapım tekniği gerektiren, tek seferde 90 m. açıklık geçilerek imal edilen ve yapımında Hareketli Kalıp Sistemi(MSS) uygulanan viyadükler, dünyada ve ülkemizde ilk olma özelliğini taşıyor.

Anadolu’nun en çetin coğrafyasında yürütülen 393 km uzunluğundaki Ankara-Sivas YHT projesinin 66 kilometresi 49 adet tünelden, 28 kilometresi de 52 adet viyadükten oluşuyor.

Ankara-İstanbul YHT Hattı

Genel Müdür Uygun, Ankara-İstanbul YHT Hattı üzerinde bulunan 6.871 metre uzunluğundaki T26 Tüneli ile Doğançay1 ve Doğançay2 Ripajını inceledi.

T26 Tüneli

Tamamlandığında yüksek hızlı tren standartlarına uygun konforlu seyahat imkanı sağlayacak T 26 Tüneli ile İstanbul-Ankara YHT hattındaki seyahat süresi 14 dakika kısalmış olacak.

Doğançay Ripajı

Proje, Ankara-İstanbul YHT hattının Alifuatpaşa-Doğançay kesimindeki Doğançay 1(11.100 km) ve Sapanca-Geyve kesimindeki Doğançay2 (13.070 km) olmak üzere iki kesimden oluşuyor.

Bursa-Bilecik(Osmaneli) Hızlı Demiryolu

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Bursa-Bilecik hızlı demiryolu güzergahı ile projenin Kuzey-Yenişehir kesiminde inşası devam eden toplam 8.725 metre uzunluğunda tünellerde de incelemelerde bulundu.

Bursa-Bilecik Hızlı Demiryolu tamamlandığında, Bursa ile Ankara ve İstanbul arasındaki seyahat süresi 2 saat 15 dakika olacak.