EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; '2010 sonunda Ankara-Konya git gel 6 saat değil, 2,5 saat olacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; “2010 sonunda Ankara-Konya git gel 6 saat değil,  2,5 saat olacak''

Bakan Yıldırım, Bilecik'in Osmaneli ilçesinde yapımı devam eden Ankara – İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin 2. etabında incelemelerde bulundu.

İncelemelerine yapımı devam eden 10 no.lu tünelden başlayan Yıldırım, inşaatı yeni başlayan bir tünel girişinde meydana gelen çatlak ve çökme ile ilgili soruları da yanıtladı.

Bakan Yıldırım ''Vatandaşın kafasını kimse karıştırmasın. Şimdi bir inşaat yapıyorsunuz. İnşaat esnasında bir tünele giriyorsunuz. İleride hesap edemediğiniz bir şey çıkar, taş düşer, çöker, çatlar, patlar, ama nihayetinde bu iş, bittiğinde ortaya çıkıyor. Yani inşaat sırasında olan şeylerden doğal bir şey yok. “Tünel çöktü, çatladı” gibi yorumlar haber değil. Kusura bakmayın, bunları yapan insanların şevkini kimse kırmasın. Amacımız ülkeye hizmet etmek. Burada bir şey olacaksa yapım esnasında olur, bunun da tedbirlerini alırlar. Diyelim ki evinizi yapıyorsunuz. Yaptığınız duvarda bir çatlama olursa, bozar yeniden yaparsınız. Önemli olan yapıyı başta sağlam temeller üzerine oturtmaktır” şeklinde konuştu.

Yıldırım, “Onun için sansasyon olsun, haber olsun diye, bu haberler yapılabilir. O gün için ilgi çekebilir, ama burada çalışan insanların da moralini yüksek tutmak hepimizin görevi. Zor şartlarda arkadaşlarımız burada görev yapıyor, gece demeden gündüz demeden çalışıyor. Ne için çalışıyorlar, ülkemiz için. Yani şuralar yapılsa Avrupa'daki konforlu seyahatler bizde de olsa fena mı olur?'' dedi.
Yüzeyden metrelerce aşağıdan gidildiğini, bu nedenle büyük bir yer altı kaynağının da çıkabileceğini ifade eden Yıldırım, ''Gevşek bir zemin çıktı, ne yapacaksınız? Tedbir alınamıyorsa güzergah değiştireceksiniz, bundan doğal bir şey yok. Orada yapılacak güzergah değişikliği de öyle. Ahım şahım güzergah değişikliği değil'' dedi.

''Ankara-İstanbul Hattını 3 Yılda Bitireceğiz''

Yıldırım, ''Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin ne zaman biteceğine'' ilişkin bir soruya karşılık da şöyle konuştu:
''Eskişehir-Ankara arasını bitirdik. Bu taraf elimizde olmayan nedenlerden 2 yıl gecikti. Başlayalı bir, iki ay oldu. İki ay içinde görüyorum ki yoğun bir çalışma var. Yapılan tünellerin sayısı 5-6'yı geçti. Toplam 40 tünel, 27 viyadük. Her şey yolunda gider, bütçe imkanları istediğimiz şekilde gerçekleşirse 3 yıl içinde bu hattı da bitirmiş olacağız. Böylece Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek demiryolu tamamen hizmete girmiş olacak.''

Bakan Yıldırım, Konya'nın Polatlı'dan ayrıldığını, Konya-Ankara hattının altyapısının tamamen bittiğini, üst yapıyla ilgili çalışmalara da başladıklarını belirterek, ''Orada hedefimiz 2010 yılı sonudur. Hızlı tren sayesinde 2010 sonunda Ankara-Konya git gel 6 saat değil 2,5 saat olacak. 6 saat artık anılarda kalacak'' dedi.

Ankara-Sivas hattının Yerköy-Yozgat-Sivas bölümlerinin altyapı çalışmalarının başladığını diğer kısmının da ihale hazırlıklarının devam ettiğini ifade eden Yıldırım, şunları ifade etti:

''Buna tabii Marmaray Projesi'ni de ilave etmemiz şart. Marmaray Projesi de doğal olarak Uzak Doğu'yu Avrupa'ya, Londra'ya bağlayacak. Aynı zamanda da İstanbul'un da trafik yükünü rahatlatacak bir proje. Bu hızlı tren de Marmaray ile birleşiyor. Dolayısıyla İstanbul'dan Edirne'ye kadar olan kısma da başlıyoruz.''

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, daha sonra yapımı devam eden Bozüyük-Mekece karayolunu inceledi.
Bakan Yıldırım'ın inceleme gezisine Bilecik Valisi Musa Çolak, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Belediye Başkanı Selim Yağcı da katıldı.