EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
YÜKSEK HIZLI TREN'E EMEK VERENLERE ÖDÜL'

ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM, “DEVRİM ARABALARI”NI DEMİRYOLCULARLA İZLEDİ…

YÜKSEK HIZLI TREN'E EMEK VERENLERE ÖDÜL…

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Devrim Arabaları'' filmini demiryolcular ve filmin yönetmeni Tolga Örnek ile birlikte 7 Mayıs 2009 günü  izledi.

Bakan Yıldırım, ''Türk insanının ortaya koyduğu başarı sadece “Devrim Arabaları” ile sınırlı değil. Türk insanı daha önce de yerli uçak yaparak dünya ile boy ölçecek noktaya gelmiş. Türkiye'de değişim ile değişmemenin mücadelesi hep oldu.”diye konuştu.

Yıldırım, filmde ibret alınacak çok sayıda sahne olduğuna dikkati çekerek, o dönemde Ankara-Eskişehir arasında telefon bağlatmak için saatlerce beklendiğini belirtirken, bugün Ankara'dan Eskişehir'e yüksek hızlı trenle 1.5 saatte gidildiğini vurguladı.

Yıldırım: “Yüksek Hızlı Tren'e De Karşı Çıkanlar Oldu, Ama…”

Yıldırım, Türkiye'nin hızlı trende dünyada 8'inci Avrupa'da ise 6'ıncı sırada yer aldığını belirterek, ''Türkiye, 153 yıllık demir yolu geleneğini geleceği ile birleştirdi, emin adımlarla ülkenin her yerini demir ağlarla tekrar örmeye başladı. Azmedince neleri başarabileceğimizi görüyoruz'' dedi.

Artık erişen ve ulaşan bir Türkiye olduğunu vurgulayan Yıldırım, ''Zaman zaman ayaklarımızdan paçalarımızdan tutup bizi aşağıya çekmeye çalışanlar, bu devirde de olsa var, ancak bu başarı öyküsü artarak devam edecek. Yüksek Hızlı Tren Projesi'ne de çok karşı çıkanlar oldu, ama azim ve kararlılık başarıyı peşinden getirdi. Bizim vatandaşımız daha mı az lükse, konfora layık? '' değerlendirmesinde bulundu. Yıldırım “Bu yüzden tüm bilgi ve tecrübemizi buna harcıyoruz. Düz memurundan mühendisine kadar 100.000 kişilik ulaştırma kadromuzla gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da filmin sonuçsuz bir azmin hikayesi olduğunu ifade ederek, ''Bu filmin etkisinde kalarak,  Yüksek Hızlı Trenin başarısızlığından korktuk. Ekibimizin Yüksek Hızlı Tren için çok iyi organize olması ile başarıya ulaştık. Bu filmi izlediğimiz şu ana kadar Yüksek Hızlı Trenin sorunsuz işlemesiyle ayrı bir mutluluğu yaşıyorum'' dedi.

Karaman “Bugün Yüksek Hızlı Tren'e emek veren, katkı sağlayan arkadaşlarımıza da plaket vermenin sevinci ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projenin başından beri gecesi ve gündüzü ile emeği geçen tüm demiryolculara teşekkür ediyorum” dedi.

Filmin yapımcısı ve yönetmeni Örnek de filme verdiği destekten dolayı TCDD yetkililerine teşekkür etti. ''Devrim Arabaları''nın, emeğin, azmin, inancın ve Türkiye'ye inananların filmi olduğunu ifade eden Örnek, bu projedeki amacının gençlere örnek alabilecekleri insanları tanıtmak olduğunu söyledi. Filmde ''hiç bir başarı cezasız kalmaz'' repliğinin olduğuna dikkati çeken Örnek, ''Bunların yaşanmayacağı bir Türkiye'' dileğinde bulundu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, daha sonra yüksek hızlı trenin hayata geçirilmesinde emeği geçen TCDD personelini de plaketle ödüllendirdi.