EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
YENİCE LOJİSTİK MERKEZİ OLUYOR

YENİCE LOJİSTİK MERKEZİ OLUYOR

TCDD 6. Bölge Müdürlüğü'nün en yoğun yük potansiyeline sahip Adana-Mersin arasında yer alan Yenice Garı'nda devam eden çalışmalarla yakın bir süre içerisinde Yenice Lojistik Merkezi olarak taşımacılıktaki yerini alacaktır.

Bu kapsam da yapılan çalışmalarla ilgili detaylı bilgi edinmek isteyen ve Mersin'in "Lojistik Üs" olması amacıyla büyük gayretler gösteren; kısa adı "Ris-Mersin" olarak bilinen Bölgesel İnovasyon Projesi kapsamında kurulan Lojistik Platformu, Şubat ayı içerisinde Yenice'de çalışmaları yerinde incelemiştir.

Günümüzden 65 yıl önce Türkiye'nin II. Dünya Savaşına girmesine engel olan İsmet İNÖNÜ - Winston CHURCHILL arasındaki Tarihi VAGON görüşmesinin yapıldığı Yenice Gar'da yine bir vagonda yapılan toplantıda, Lojistik Platformu üyeleri, kurulacak TCDD Yenice Lojistik Merkezi Projesi ile ilgili detaylı bilgi alarak istimlâk edilmesi planlanan sahayı yerinde inceleme fırsatı bulmuşlardır.

Ayrıca, Mersin Lojistik Platformu Üyeleri; TCDD'nin Hızlı Tren Projeleri, Yük ve Yolcu Taşıma Politikaları, Hemzemin Geçit ve Kaza Önleme Çalışmaları, Mersin-Toprakkale Sinyalizasyon Projesi hakkında TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin KÖPRÜLÜ'den detaylı bilgiler almıştır.

TCDD 6. Bölge Müdürlüğü'nün düzenlemiş olduğu bu önemli toplantıya Mersin Lojistik Platformu üyesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Serbest Bölge Müdürlüğü, UND, Mersin Üniversitesi, Mersin Deniz Ticaret Odası, Çukurova Kalkınma Ajansı ile bazı Lojistik ve Gümrük firmalarının yetkili elemanları katılmıştır.

Toplantı sonucunda, Mersin Lojistik Platformunun Mersin'in "Lojistik Üs" yapılması amacıyla yürütmüş olduğu çalışmaların yanısıra TCDD tarafından projelendirilen Yenice Lojistik Merkezi oluşturma çalışmalarına destek verileceğini ve kendi çalışmalarının TCDD Yenice Lojistik Merkezi Projesine entegrasyonu tasarlanarak, karayolu-denizyolu-demiryolu kombine taşımacılığının gerçekleşeceğini belirtmişlerdir.