EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
YENİKAPI İSTASYONU BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

Dün bir sendikanın internet sitesinde yer alan bir haber, bugün internet medyasında, sosyal paylaşım sitelerinde ve bir günlük gazetede yer almıştır.

 

Haberde “cebinde parası olmayan” Ö.G. isimli 17 yaşındaki gencin ücretsiz trene binmek isteyince güvenlik görevlileri tarafından dövüldüğü, hem  peronda hem de odaya kapatılarak copla dövüldüğü, yolcuların olaya müdahale ettiği, güvenlikçilerin yolculara da saldırdığı,  Ö.G ambulans beklerken sivil ve üniformalı 20-30 kişilik ayrı bir güvenlik görevlisi grup tarafından araya alınıp “yaralı” çocuğun tekrar dövüldüğü, güvenlikçilerin yolculara biber gazı ve sprey sıktığı, Ö.G.'nin parmağının kırıldığı ve yüzünün gözünün kan içinde kaldığı ifade edilmektedir.

 

Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

1- Haberde şahsın ismi ve trene ücretsiz binmeye çalışması dışındaki bütün bilgiler yalan ve hayal mahsulüdür.

 

2- Haber, bir olayın düzmece hale getirilmesinin, başkalaştırılmasının muhteşem örneklerinden biridir.

 

3- Yenikapı istasyonunda “güvenlikçiler” değil, tek güvenlik görevlisi bulunmaktadır.

 

4- Ö.G. adlı genç, arkadaşlarıyla birlikte ters turnikeden trene binmek istemiş, güvenlikçi görevi gereği engel olmaya çalışmış, Ö.G. tarafından güvenlikçiye yumruk atılmış ve güvenlikçinin burnu kırılmıştır.

 

5- Bu esnada Ö.G.'nin yanında bulunan arkadaşları da güvenlikçiye saldırmıştır.

 

6- Haberdeki Ö.G.'nin parmağının kırılması olayı, güvenlik görevlisine attığı yumrukta dengeyi ayarlayamamasındandır.

 

7- Olay yerine 20-30 güvenlikçi geldiği, çocuğun dövüldüğü, yolculara sprey ve biber gazı sıkıldığı iddiaları “www.sendika.org”  habercisinin yalan yazmakta ne kadar usta olduğunu göstermektedir. Zira, Yenikapı-Halkalı arasındaki istasyonların tamamında bile o saatte 20-30 güvenlikçi bulunmamaktadır.

 

8- Olay emniyete intikal etmiş, konu tutanaklara geçmiştir.

 

9- Adı geçen sitede yer alan kanlı fotoğraftaki “kan”, Ö.G.'nin kırık parmağından değil, burnu kırılan güvenlik görevlimizin burnundan akan kandır.

 

10-Emekçinin hakkını savunduğunu iddia eden bir sitenin, peron ve tren kabadayıları tarafından yaralanan, görevi başında mağdur edilen bir emekçiyi zalim ve vahşi göstermesi söz konusu sitenin emeğe ve emekçiye hangi pencereden baktığını da göstermektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.