EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
YERLİ TREN TEKERLEĞİ ÜRETİMİ BAŞLIYOR

YERLİ TREN TEKERLEĞİ ÜRETİMİ BAŞLIYOR

TCDD ile MKEK arasında, TCDD'nin çeken ve çekilen araçlarında kullanılan monoblok tekerlek ve tekerlek takımları ihtiyacının yerli olarak üretimine ilişkin Mutabakat Protokolü, 31 Temmuz 2009 Cuma günü Milli Savunma Bakanı Vecdi GÖNÜL ile Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM'ın katıldığı törenle Kırıkkale'de imzalandı.

MKE, TCDD işbirliği ile teknik şartnameleri, uluslararası standartlara uygun olarak Türkiye'nin ihtiyacı olan tren tekerlekleri üretecek.

Bilindiği üzere, TCDD'ye ve diğer raylı sistem işleticilerine ait çeken ve çekilen araçlarda kullanılan monoblok tekerlek ve tekerlek takımları, yerli üretim olanağı bulunmadığı için yurt dışından temin edilmekte, üreticilerin az olması nedeniyle temininde ciddi zorluklar ve gecikmeler yaşanmaktaydı.

YILDIRIM : “100 MİLYON AVROLUK BİR TASARRUF”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kırıkkale'de yapılacak monoblok tren tekeri üretiminin Türkiye'ye döviz kazandıracağını belirterek, ''Bu, 100 milyon avroluk bir tasarruf anlamına geliyor'' dedi.  
Düzenlenen toplantıda konuşan Yıldırım, MKEK'nin, TCDD gibi pek çok kurumla birlikte son 5 yılda önemli ölçüde değiştiğini ve geliştiğini belirterek, bunun Türkiye'de son dönemde yakalanan istikrarın sonucu olduğunu ifade etti.
Yıldırım, ''Bugün Kırıkkale için önemli bir gün. MKEK ile TCDD önemli bir işbirliğine gidiyor. Bu önemli adımın tanıklığını yapmak onurdur'' dedi.
Yıldırım, ''TCDD'nin tarihinde ilk defa'' kendi kuruluşları dışında doğrudan iş yaptıracağı bir kurumla işbirliği yaptığına işaret ederek, şunları kaydetti ''Bu, TCDD tarihinde bir ilktir. Bu, MKEK'ye verdiğimiz önemin göstergesidir. Bu kuruluş çağın şartlarına göre kendisini yenilemesini bilmiş, savunma sanayinin yanı sıra sivil ihtiyaçları da karşılayacak şekilde entegre olmuştur. Şimdi monoblok teker imalatıyla birlikte ürün yelpazesine yeni bir kalemi daha ilave etmiş oluyoruz.
MKEK ile TCDD'nin güzel bir işbirliğine imza attığını ifade eden Yıldırım, ''Şüphesiz burada MKEK'ye kıyak yaptık. Herkese yapmıyoruz. MKEK, 5 asırdan fazla bir geçmişi olduğu için bu ayrıcalığı hakediyordu'' dedi.

“MKE 300 MİLYON DOLARA YATIRIM YAPACAK”

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de konuşmasında, “MKEK'nin savunma sanayi alanındaki çalışmalarının yanı sıra sivil ihtiyaçları da karşılayacak ürünler ürettiğine işaret ederek, ''Monoblok tren tekeri üretimine ilişkin imzalanan protokol kapsamında yapılacak 300 milyon TL'lik yatırımla tek vardiyada 35 bin monoblok teker üretilecek'' diye konuştu.
Gönül “MKEK ve TCDD yönetimini projeyi hayata geçirdikleri için tebrik ediyorum” dedi.

KARAMAN: ''YILDA 20 BİN TREN TEKERİ ALIYORUZ''-

TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Süleyman Karaman ise projenin uygulamaya konulmasıyla Türkiye'deki raylı sistemler için ihtiyaç duyulan monoblok tekeri ithal etme zorunluluğundan kurtulacaklarını belirtti.
TCDD'nin yurt dışından yılda 20 bin tren tekeri satın aldığına dikkati çeken Karaman, belediyelerin tren tekeri için yılda harcadığı paranın 120 milyon avroyu bulduğunu söyledi. Karaman, projeyle, TCDD'nin dışa bağımlılığının azalacağını anlattı.
Karaman, Kırıkkale'nin tren tekeri üretimi ve hayata geçirilecek lojistik projeleriyle gelecek dönemde sıçrama yapacağını da sözlerine ekledi.
Toplantıda, MKEK Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu, katılımcılara kurumun çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme yaptı.
TCDD ile imzaladıkları protokolün önemine de değinen Önsipahioğlu, projenin ''devrim'' niteliğinde olduğunu vurguladı. Önsipahioğlu, projeyle TCDD'nin ihtiyacını karşılamalarının yanı sıra monoblok tren tekerlerini yurt dışına satacaklarını da ifade etti.

Gönül ve Yıldırım ayrıca Ağır Silah ve Çelik Fabrikası Ar-Ge ve Mühendislik Binası ile Mühimmat Fabrikası CNC Atölyesi, Çevre Ekipmanları Test Tesisi ve Küresel Barut Üretim Tesisi'nin açılışlarını da gerçekleştirdi.