EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
YHT SEFERLERİYLE İLGİLİ KAMUOYUNA DUYURU

Ankara-Eskişehir arasında yüksek hızlı tren seferlerimize 13 Mart 2009 tarihinde başlanmış olup, 07 Nisan 2009 tarihi  itibarıyla 26 günlük süre boyunca 208 sefer yapılmış olup, toplam 71970 yolcu hızlı trenle seyahat etmiştir.

Hızlı tren seferlerinin devam ettiği 26 günlük süre içerisinde sistemde herhangi bir aksaklık olmadan seferlerimiz tam ve zamanında gerçekleştirilmiştir.

Hızlı tren işletmeciliğinde başlanmadan önce yüklenici firma olan  Alarko OHL' den hattın işletmeye hazır olduğuna dair rapor, güvenlik sistemini kuran Tales firmasından güvenlik işletimi hakkında rapor ve çeşitli üniversitelerdeki danışman öğretim üyelerinden uygun görüşlü raporlar alınmıştır.

Ayrıca, işin başından beri sürekli imalatları denetleyen ve sonrasında yolculu işletmeciliğe geçişin uygun olduğu hakkındaki bağımsız denetleme kuruluşu olan Tüv-Süd Rail firmasından işletmeciliğe uygun raporu alınmıştır.

Yüksek hızlı tren hattında yapılan tüm seferler boyunca yatay ve dikey kuvvetler ölçülerek yolcu konforusürekli takip edilmektedir. Konforu etkileyendurumların oluşması halinde bakım makineleri ile giderilmektedir.

Bunun yanı sıra hattın kontrolü mobil ekiplerce sürekli denetim altında tutularak, yolcularımızın seyahatlerinin  emniyet ve güvenlik içerisinde gerçekleştirilmesi temin edilmektedir.  Bu ekipler merkezden takip edilmektedir.