T.C. Devlet Demiryolları
Ata
İştirakler > HYUNDAI EUROTEM
HYUNDAI EUROTEM DEMİRYOLU ARAÇLARI SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

 

Hızlı trenler dâhil Türkiye’de üretilemeyen her türlü modern demiryolu araçlarının üretimi ile pazarlaması ve satış sonrası hizmetleri faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere, TCDD’nin %15 iştirakiyle 04.07.2006 tarihinde kuruldu.

 

Yaklaşık 9700 m²‘si kapalı olmak üzere toplam 30.000 m² alan üzerine yerleştirilen şirketin Adapazarı’nda kurulan fabrikasında Nisan 2008’ de üretime başlandı.

 

Başlangıçtaki üretim kapasitesi 50 araç/yıl olan fabrikada, %35 olarak ön görülen yerli üretim katkısının %42’ ye çıkartılması hedeflendi.

 

TCDD’ nin Bağlı Ortaklıkları, şirketin yerlileştirme faaliyetlerinde öncelikli ve tercih edilir partneri olmuş, TÜLOMSAŞ’a yaptırılan ve devam eden işlerin toplamı 4 milyon Euro’ya, TÜVASAŞ’a yaptırılan işlerin toplamı da 6 Milyon Euro’ya ulaştı.

 

Bugüne kadar fabrikada; İstanbul Metrosuna ait 92 araç, TCDD’nin siparişi olan 96 adet EMU seti ile Marmaray için 300 adet araç üretilerek teslim edildi. Ayrıca İzmir kent içi ulaşımı için İZBAN’ ın siparişi 120 adet EMU aracı üretilmektedir.

 

Halen 150 kişinin çalıştığı fabrika tam kapasiteye çıktığında 200 kişi istihdam edilecektir.