EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Demiryolu Müzesi ve Sanat Galerisi Resim
TCDD Demiryolları Müzesi ve Sanat Galerisi

TCDD’nin  tarihini yaşatmak, sanata ve sanatçıya katkıda bulunmak sorumluluğuyla önem verilen TCDD Demiryolları Müzesi ve Sanat Galerisi yakın tarihimize ışık tutan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve TCDD’nin kuruluş yıllarında kullanılmış orijinal eserlerin sergilendiği müzelerden biridir.

 

Ankara Gar Kompleksi içerisinde bulunan ve Ulu Önder Atatürk’ün talimatı gereği demiryolları mimarlarından Kemal Süha Esen tarafından “Ankara Oteli” olarak 1924 yılında projelendirilen bina TCDD Demiryolları Müzesi ve Sanat Galerisi olarak kullanılmadan önce sırasıyla; İşletme Müdürlüğü, Muhasebe Müdürlüğü, Kreş, Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu, Kısım Şefliği, Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı olarak kullanılmaktaydı. İki katlı olan taş bina, 1990 yılında TCDD tarafından restore edilerek giriş katı Sanat Galerisi, ikinci katı da Demiryolları Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

 

. Ön ve yan kısımlarında iki balkon yer alan binanın kilit kemerleri ve tüm cephelerin tamamı Ankara Taşı ile kaplıdır.

. Dönemin mimari akımına bağlı olarak yüksek tavanlı tasarlanan binanın girişin zemini İzmir Karosu/Malta Taşı kaplıdır. Karolar gri-beyaz olan zemin üzerine gri-siyah renkte sekiz kollu rüzgârgülü motiflidir.

. Simetrik planlı ön cephenin tam ortasında bulunan üç basamaklı bir merdivenin yardımıyla girilen binanın içine açılan iki kanatlı masif ve ahşap kapı yapının önemli süslerinden biridir.

. Erken Cumhuriyet dönemi eserlerinden olan bina otel olarak projelendirildiğinden odalar büyük sofaya açılmaktadır.

 

Sanat Galerisi

 

Ankara Gar kompleksine bağlı olan tarihi binanın giriş katı Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır.

 

Sanat Galerimiz bir çok ulusal ve uluslararası resim, heykel, el sanatları ve fotoğraf sergi organizasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

 

Müze

Spiral ahşap merdivenle çıkılan ikinci kat, Demiryolları Müzesi olarak düzenlenmiştir.

 

Geniş sofaya açılan yüksek tavanlı büyük salon ile farklı büyüklükte sekiz odadan oluşan müzede; geçen yüzyıldan günümüze değin trenin ve Demiryolculuğun serüveni, grafik illüstrasyonlarla gösterilmekte, demiryollarında kullanılan her tür teknik ve etnografik malzeme de tarihi gelişim süreci içerisinde sergilenmektedir.

 

Müze’de TCDD’ den temin edilen semaverler, pirinç yazı takımları, ahşap sedefli mobilyalar, biletler, sağlık malzemeleri, yol ölçüm aletleri, madalyalar, şiltler ve özgün buharlı lokomotif plakaları ziyaretçilerine kullanıldığı zamanın ruhunu yaşatıyor.

 

Merdivenin karşısındaki odada, ziyaretçilere müze hakkında genel bilgi aktarılmakta, sağdaki ilk salon olan “Cer Odası”nda, buharlı lokomotifin belge, fotoğraf, teknik parçaları ile dünden gelen serüveni anlatılmaktadır. Bu odada yazı takımları, mürekkep hokkaları, mürekkep, gar ve peron çanları, lambalar, Osmanlı dönemine ait vagon objeleri ve demiryolcuların kullandıkları tarihi objeler ziyaretçilerin beğenisine sunulan materyaller arasındadır.

 

20.yy ortalarında trenlere eklenen sağlık vagonlarında kullanılanlardan biri olan Anadolu Bağdat amblemli ahşap ameliyat sandığına ait ilaç ve müdahale malzemeleri ve Eskişehir Demiryolu Hastanesine ait sıhhi malzeme dolabı, hasta dosyaları, 19. yy’ da kullanılan ilk yardım sedyesi ile ameliyathanede kullanılan gaz lambası, sterilizasyon kapları, tansiyon aletleri, mikroskop ve çeşitli tıbbi araç-gereçler de Müzenin envanterinde bulunan eserlerden bazıları.

 

Müze’de Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan serüvene ait belge, fotoğraf, madalya, şilt, tahvil, bilet, permi, kimlik kartı, açılış makasları, bilet dolapları ile yurt gezileri tabloları da sergilenmektedir. Vagon-Litz Cook' un özgün tren plakası, gümüş, porselen, kristal servis takımları, ahşap satranç takımı, evrak rafları, yine tarihsel bütünlük içinde sunulan eserlerden. 1856-1980 yılları arasında yurtdışından gelen yabancı imalat olan buharlı lokomotiflere ait özgün pirinç-demir döküm plakalar ile ilk yerli üretim olan Bozkurt-Karakurt isimli lokomotiflerin plakaları, Makasçı-Manevracı fenerleri de, bu Müze’de görülebilmektedir.

 

Ön balkonun bulunduğu iletişim odasında; daktilo, şaryolu hesap makinesi, telgraf, eğitim manipleleri, duvara monteli telefonlar, sahra telefonları, 5-10-50 aboneli manüel santraller ve inşaatı yapımında kullanılan çeşitli ölçü aletleri ile tarihi materyaller de demiryolları tarihine tanıklık eden eserler arasında ziyaretçilerini bekliyorlar.

 

Adres:  TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi Talatpaşa Bulvarı Ankara Gar yanı
Telefon: 0312 3090515/4094 

Müzemiz hafta sonları, resmi ve dini bayramlar hariç olmak üzere hafta içi her gün 09.00-12.00 / 13.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyarete açıktır. 10 kişiden kalabalık gruplar için önceden randevu talep etmek gerekmektedir.