EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Raillife'tan Resim
KANAL İSTANBUL'UN TEMELİNİ BU YIL ATIYORUZ

 

RAİLLİFE ŞUBAT DERGİSİNDEN...

 

Ülkemiz, cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılına odaklanarak refah devleti olma yolunda emin ve hızlı adımlarla ilerlemeye devam etmektedir. Bu çerçevede; Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, Yüksek Hızlı Tren Hatları, Bölünmüş Yollar, Otoyollar, Havalimanları, Yat Limanları gibi nice projeyi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak gerçekleştirdik.

15 yıllık süreçte 380 milyar liranın üzerinde yatırım yapmış bulunuyoruz. Bu yıl içerisinde de bundan önceki yıllarda olduğu gibi birbirinden önemli büyük projeler başlattık. Türkiye’nin geleceği için planladığımız 3 Katlı İstanbul Tüneli, Çanakkale Köprüsü, İstanbul Yeni Havalimanı gibi projeleri hayata geçirdik.

Ancak bu yıl çok önemli bir projemiz daha olacak. Dünyanın merakla beklediği Kanal İstanbul Projesi’nin temelini atacağız. Proje etüd çalışmalarında son aşamaya geldik ve proje güzergahını belirledik. Yapılan çalışmalardaki değerlendirme kriterleri dikkate alındığında, 5 alternatif arasında “Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu” koridorunu Kanal İstanbul Projesi için en uygun güzergah olarak seçtik. 

Yaklaşık olarak 45 kilometre uzunluğunda olacak bu koridorda; kanal güzergahı ile entegre olarak liman, lojistik merkez, yapay ada gibi projelerin planlama çalışmalarını da yapıyoruz. Planlanan muhtemel dolgu alanları ve yapay adaların büyüklük, sayı ve konumlarını belirlenmiş olup, nihai çalışmaların tamamlanmasına müteakip kesinleşecek. Ve bu yıl içerisinde de dünyanın en büyük projelerinden biri olan Kanal İstanbul için kazmayı vuracağız.